2022-11-17 - 15 min. skaitymo
Baldų lankstai: kaip pasirinkti?
baldų furnitūra
furnitūra
baldų furnitūra
dtc

Spintelių varstymo patogumas labai priklauso nuo tinkamo durelių lankstų parinkimo.  Juk atverti ir užverti dureles ko gero prireiks kone kasdien ir galbūt ne kartą. Didelis baldų lankstų asortimentas susijęs su skirtinga gaminių paskirtimi.  

Savo funkcionalumu džiuginantys kietieji baldai neįsivaizduojami  be  tinkamai parinktų lankstų. Juk  lankstų montavimo paprastumas, išvaizda, funkcionalumas, ilgaamžiškumas, kaina labai skiriasi. Žinantys daugiau turi mažesnę tikimybę apsirikti, taigi ir džiaugtis turimais baldais ne vienerius metus, o gal ir dešimtmetį. 

baldiniai lankstai dtc

Vienas populiariausių šiuolaikinių pasirinkimų – taip vadinami europietiško tipo lankstai – jie nesimato uždarius spintelės dureles. Tokie lankstai susideda iš lanksto ir montavimo plokštelės. Lankstas montuojamas vidinėje spintelės durų pusėje padarytoje angoje. Montavimo plokštelės vieta priklauso nuo spintelės konstrukcijos tipo – šiais laikais labiausiai paplitę berėmės spintelės – tokiu atveju ji tvirtinama ant vidinio šoninės baldo plokštės paviršiaus.

Lankstai pasirenkami ir pagal durų persidengimo pobūdį. Persidengimas nusako uždarytų durų padėtį spintelės karkaso atžvilgiu.  Pagal baldinių plokščių padėtį išskiriami 3 skirtingi durų padėties tipai - persidengiančios durys, į abi puses atsidarančios durys (dvivėrės), vidinės durys (šios padėtys pavaizduotos žemiau esančiame paveikslėlyje).

Pilno persidengimo atveju naudojamas išorinis lankstas gali būti reguliuojamas. Jeigu naudojamos persidengiančio tipo durys, svarbu įsivertinti kokiu atstumu jos turėtų užeiti ant baldinės plokštės. Perdengimo atstumas yra matuojamas kiek milimetrų durelės perdengia spintelės šoninę plokštę. 

Pusinis lankstas naudojamas tada, kai ant vienos spintelės karkaso plokštės montuojamos dvivėrės durys (vienos atsidaro į vieną pusę, kitos – į kitą).  Pusę karkaso plokštės uždengia vienos durys, pusę -  kitos – abiems durims naudojami pusiniai lankstai. Planuojant į abi puses atsidarančias duris svarbu užtikrinti durų trankymosi viena į kitą padedantį išvengti tarpelį. Kuo storesnės durys, tuo didesnis tarpelis reikalingas.

Vidinis lankstas naudojamas karkaso atžvilgiu įleistų durelių atveju. Toks lankstas turi didelį lenkimą.

baldinių lankstų tipai

Renkantis lankstus svarbu įvertinti, koks pageidaujamas durų atsivėrimo kampas – jis gali kisti nuo 90° iki  170°

baldiniai lankstai: atsidarymo kampas

plataus atsidarymo lankstai

Europiniai lankstai dažniausiai gali būti reguliuojami trimis dimensijomis: aukščio reguliavimas, reguliavimas į šonus ir gylio reguliavimas. Aukščio reguliavimas padeda tiksliai lygiuoti duris viršuje ir apačioje. Šoninis lygiavimas įgalina keisti tarpelį tarp durų, spintelių ir sienų. Gylio reguliavimas leidžia sulygiuoti durų fasadą su vertikaliu spintelės priekiu.

lankstų reguliavimo kryptys

Pasirenkant baldų lankstus svarbu įvertinti ne tik reikalingą atsidarymo kampą, tačiau ir panaudojimo pobūdį. Skirsis montavimui į išsilankstomų durelių kampąmontavimui vienoje plokštumoje ar montavimui atsiverčiančiose durelėse skirti lankstai.

lankstas montavimui į kampą

Lankstas montavimui vienoje plokštumoje

Šoninis baro lankstas

Durelėms reikalingų lankstų skaičius gali būti nustatomas naudojantis žemiau pateikta informacija (aukštos kokybės furnitūros gamintojo DTC siūlomiems baldiniams lankstams) – tai lemia durų aukštis (lentelėje įvertintas baldinės plokštės svoris). Atstumas tarp viršutinio ir apatinio durelių lanksto turi būti didesnis nei durų plotis.

Lankstų skaičius

Lankstą sudaro judanti dalis ir tvirtinimo plokštelė. Tvirtinant lankstą jo galvutė įstatoma į durelėse išgręžtą angą (angos skersmuo turi atitikti lanksto galvutės skersmenį). Plačiausiai paplitę 26 ir 35 mm galvutės skersmens lankstai. Vonios baldams ir lengvesnėms durelėms dažnai naudojami mažesni 26 mm galvutės skersmens lankstai, tuo tarpu virtuvės baldams paprastai pasirenkami 35 mm durelių lankstai.

Lankstai skiriasi pagal montavimo tipą – kaip durelės tvirtinasi prie spintelės karkaso, t.y. kaip lankstas jungiasi prie tvirtinimo plokštelės. Pagal tai jie gali būti prisukami arba prisegami.  Prisegami lankstai („clip on“) yra itin paprastai tvirtinami – reikia sulygiuoti lankstus su tvirtinimo plokštelėmis ir paspausti – ypač patogu montuojant duris su daugiau lankstų. Tereikia atsiminti, kad labai svarbu sulygiuoti lankstus su tvirtinimo plokštele prieš prisegant pirmąjį.  Paprasto lanksto tvirtinimo prie plokštelės dėka atsiranda galimybė lengvai nuimti dureles valymo ar fasado apdailos keitimo tikslais.

Prisukamus lankstus („slide on“) reikia tvirtinti prie montavimo plokštelės varžtais.

Pasirinkus konkrečiam panaudojimui tinkamus baldų lankstus pravartu pasidomėti komfortišką veikimą garantuojančiomis savybėmis. Itin svarbu įsivertinti lankstų uždarymo tipą – galimas paprastas uždarymas, uždarymas su švelniu pritraukimu, uždarymas su atmetimu.

Paprastas uždarymas labiau tiks rečiau naudojamoms spintelėms. Kasdien varstomoms durelėms rekomenduojame pasirinkti tylą užtikrinančius baldų lankstus, su integruotais švelnaus pritraukimo ar atmetimo sprendimais.

Baldų lankstai su švelniu pritraukimu leis uždaryti dureles tyliai, išvengiant trinktelėjimo. Yra lankstų (kaip pvz. DTC PIVOT STAR serijos lankstai), pasižyminčių galimybe reguliuoti durelių uždarymo greitį – tai padės įgyvendinti individualius naudotojų poreikius ar pritaikyti uždarymą skirtingam durelių svoriui. 

lankstų užsidarymo greičio reguliavimas

Baldų lankstai su atmetimu tarnaus vertinantiems baldus be rankenėlių – dureles atidarysite lengvu prilietimu.

Lanstų pasirinkimas gali būti siejamas ir su estetika. Pastaruoju metu itin madingos juodos baldų furntūros detalės. Rinkdamiesi baldų lankstus galite į tai atsižvelgti. „Joldijos" asortimente rasite juodus TITUS lankstus

Juodi baldų lankstai

26 metų baldų furnitūros tiekime turinti UAB „Joldija“ siūlo itin platų baldų lankstų asortimentą. Lengvesnę Jums reikiamo varianto paiešką užtikrina galimybė filtruoti baldų lankstus pagal tvirtinimo plokštelės angai aktualų skersmenį, montavimo ir uždarymo tipą, padengimą bei prekinį ženklą.

Atgal