Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums kokybišką ir patogų naudojimąsi svetaine. Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba tęsdami naršymą jūs sutinkate su Joldija slapukų bei privatumo politika . Galite bet kada atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
+370 37 49 01 80
eshop@joldija.lt
Furnitūros detalių gamyba
2020-11-20 - 10 min. skaitymo
Kaip pasirinkti stalčių bėgelius?
bėgeliai
furnitūra
baldų bėgeliai

Savo gyvenamoje aplinkoje ir darbe nuolat susiduriame su stalčiais – juos randame virtuvėje, miegamajame, vonioje, svetainėje, biuro balduose. Gera, kai stalčiai varstosi sklandžiai, tyliai ir yra pastebimi tik tiek, kiek svarbūs juose laikomi daiktai – tai harmoningos kasdienybės būtinybė. Visgi kiekvienas esame girdėję klebančius, grubiai bumsinčius ir kitais garsais erzinančius stalčius. Kas lemia tai, kad negalime mėgautis tyliu ir sklandžiu stalčių naudojimu? Gyvename moderniais laikais, todėl bet kurį stalčių galima atidaryti sklandžiai ir tyliai – svarbu tik kad jis turėtų tinkamai parinktus bėgelius. Stalčių bėgeliai priskiriami baldų furnitūrai ir nors paprasto vartotojo akiai nėra labai pastebimi – dažnai gali būti girdimi garsiau nei norėtume.

Stalčių bėgeliai pagal tipą būna guoliniaimontuojami iš apačios (paslėptieji) ir ritininiai

Ritininiai bėgeliai juda iš kito plastiko pagamintų ratukų pagalba – toks variantas yra triukšmingesnis, todėl plačiau naudojamas rečiau darinėjamiems stalčiams, kaip pvz. biuro baldams. Aplinkose, kur stalčių varstymui nekeliami labai aukšti varstymo komforto reikalavimai gali būti naudojami ir ritininiai bėgeliai. 

Guoliniai bėgeliai yra brangesni, tačiau tai su kaupu atperka savo privalumais. Tokie bėgeliai pasižymi tyliu varstymu ir stabiliu judamosios dalies ištraukimu. Guoliniai bėgeliai yra kur kas tvirtesni už ritininius ir atsparesni didelėms apkrovoms. Tokie bėgeliai gali turėti papildomą švelnaus pritraukimo funkciją.

Montuojami iš apačios bėgeliai yra brangiausi, bet ilgaamžiškiausi ir tuo pačiu sumontuoti balduose darinėjasi tyliausiai. 

Renkantis stalčių bėgelius svarbiausios kelios jų charakteristikos:

1. Montavimo pobūdis;

2. Išsitraukimas;

3. Stalčiaus ilgis;

4. Laikoma apkrova;

5. Judesio charakteristikos.

Plačiai paplitę iš apačios montuojami bėgeliai. Tokie bėgeliai tvirtinami stalčiaus apačioje, kairėje ir dešinėje pusėje ir prilaiko stalčių. Iš šono montuojami bėgeliai montuojami stalčiaus šonuose kairėje ir dešinėje.

Bėgelių išsitraukimas gali būti pilnas arba dalinis. Tai susiję su svarbiu stalčių funkcionalumo aspektu – galimybe matyti visą stalčiaus turinį arba tik didžiąją dalį jo. Naudojant pilno išsitraukimo bėgelius stalčius išsitraukia pilnai. Pilnu išsitraukimu gali pasižymėti tiek ritininiai, tiek guoliniai, tiek iš apačios montuojami bėgeliai. Pilnu išsitraukimu džiuginantys bėgeliai yra techniškai sudėtingesni – reikia užtikrinti stalčiaus stabilumą jam esant pilnai ištrauktoje būsenoje – taigi brangesni. Visgi tai yra neginčytinas pranašumas Jūsų stalčiams.

Pilno ištraukimo guoliniai bėgeliai

Dalinio ištraukimo guoliniai bėgeliai

Pilno ištraukimo iš apačios montuojami bėgeliai

Dalinio ištraukimo iš apačios montuojami bėgeliai

Renkantis bėgelius reikia įvertinti stalčiaus, kuriam ištraukti jie bus naudojami, ilgį. Iš apačios montuojami bėgeliai turi būti tokio pat ilgio kaip stalčiaus ilgis. Matuojant stalčiaus ilgį reikia nevertinti ant stalčiaus montuojamo fasado ilgio – gautą matmenį galima suapvalinti į mažesnę pusę.

Bėgelių laikoma apkrova nusako, kokį maksimalų svorį galima dėti į stalčių, kuris judės bėgeliais. Baldų naudotojai turi apgalvoti, kiek ir kokio svorio daiktų norės talpinti stalčiuje.

Stalčių funkcionalumui labai svarbios bėgelių judesio charakteristikos.  Stalčių bėgeliai gali judėti tyliai ir sklandžiai, o gali ir erzinti savo keliamu triukšmu. Viskas priklauso nuo jų techninių savybių – tylą garantuoja bėgeliai su švelniu pritraukimu. Bėgeliai su švelniu pritraukimu sugrąžina stalčių į užsidarymo padėtį lengvai pastūmus jo kryptimi lėtai, be trinktelėjimo. Kai tuo tarpu švelnaus uždarymo funkcijos neturintys bėgeliai pastūmus taip pat sugrįžta į pradinę padėti, bet priklausomai nuo pastūmimo jėgos gali būti girdimas trinktelėjimas.

Bėgeliai gali būti su švelnaus pritraukimo arba su atmetimo sistema. Bėgeliai su švelnaus pritraukimo funkcija sukonstruoti taip, kad švelniai pastūmus stalčių spyruoklinis mechanizmas optimalia jėga automatiškai pritraukia jį į pradinę padėti – stalčius užsidaro ir negirdėti trinktelėjimo nepriklausomai nuo stalčiui uždaryti panaudotos jėgos.  Naudojantis stalčiais su švelnaus pritraukimo funkcija išvengiama triukšmingo uždarymo garso, nes stalčiai uždarymo metu neatšoka nuo galinės sienelės. 

 „Push to open“ - atidaromi paspaudžiant bėgeliai, dar kitaip vadinami bėgeliais su atmetimu, naudojami stalčiams be rankenėlių.

Atidaromi paspaudžiant guoliniai bėgeliai

Atidaromi paspaudžiant iš apačios montuojami bėgeliai

Rinkdamiesi stalčių bėgelius virtuvei ar miegamojo komodai pagalvokite, ar tikrai norėtumėte papildyti savo kasdienybę trinksinčiais stalčiais? Jeigu stalčių dardėjimą ko gero galite nesunkiai pakęsti darbinėje aplinkoje (biuro baldams neretai naudojami ritininiai bėgeliai), namie visgi norisi ramybės. Harmoninga kasdienybė sunkiai įsivaizduojama be funkcionalių baldų, taigi kokybiškos baldinės furnitūros.

Renkantis stalčių bėgelius taip pat labai svarbu įvertinti medžiagą, iš kurios jie pagaminti – ta lemia ilgaamžiškumą. Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį į montavimo paprastumą.

Bėgeliai gali būti komplektuojami su papildomais priedais, pavyzdžiui fiksatoriais, užtikrinančiais kad neišsitrauktų stalčius. 

Savaime aišku labai svarbu bet kurių pasirinktų bėgelių kokybė ir ilgaamžiškumas. Naivu tikėtis, kad  sklandžiu judėjimu ir stabilumu džiugins patys pigiausi bėgeliai. Taigi net ir tada, kai norite pernelyg neišlaidauti baldams, pagalvokite ar tikrai verta smarkiai taupyti furnitūrai – juk ko gero nenorėtumėte permokėti jau po kelių metų – patirti furnitūros keitimo išlaidas, kurių tikrai galėjote išvengti.

Kokybiška furnitūra itin aktuali virtuvės baldams - ten esančius stalčius varstome dažniausiai, tačiau verta suteikti maksimalų funkcionalumą ir svetainės, miegamojo, vonios, vaikų kambario baldams. 

Atgal